ANTALYA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

8. YÖREX Fuarı

Bu yıl 8.si düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı açılışı 13.09.2017 tarihinde gerçekleşti.

Ticaret İl Müdürümüz Sayın Seval DİZERKONCA  bu yıl 8.si düzenlenen ve ev sahipliğini Antalya'nın yaptığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı açılışına katıldı. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekil Sayın Mesut Kocagöz, ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta yöresel ürünler tanıtıldı. Ticaret İl Müdürümüz Sayın Seval DİZERKONCA açılışın ardından, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ile fuar alanını gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. 

Özellikle yöresel ürünleri ön plana çıkartan ve Kayseri'nin mantısı, Çubuk turşusu, Bitlis balı, Erzincan peyniri, Konya obruk peyniri, Tokat yaprağı ve basması, Kırşehir pekmezi, Kaman cevizi, Adayıman kahvesi, Manavgat susamı, Sivas köftesi, Edirne tava ciğeri, Erzurum cağ kebabı, Uşak tarhanası, Kahramanmaraş'ın cips tarhanası ve dondurması, Devrek bastonu, Kırıkkale silahları, Aydın kestanesi ve inciri, Muğla saraylısı, Hatay salçası gibi Türkiye'nin dört bir yanından ürünler sergilendi.  Antalya özelinde ise Alanya azmanı, Alanya dilimlisi, Döşemealtı halısı, İpek Böcekciliği, Akseki Çimi balı ve peyniri, Demre Pekmezi, Finike Portakalı, Manavgat tahini ve susamı, Muratpaşa turunç reçeli ve yanık dondurması ile Serik bıçağı gibi yöresel ürünler gelen ziyaretçilerin beğenisine ve damak tadına sunuldu. Ticaret İl Müdürümüz Sayın Seval DİZERKONCA ise "Yerel lezzetlerin ülkemize ve dünyaya duyurulması ve ticaretlerinin geliştirilmesi konusunda Ticaret İl Müdürlüğü olarak tüketici ve üreticilerimize her türlü desteği sunmaktan mutluluk duyarız." diyerek YÖREX yöresel ürünler fuarının önemini vurguladı.

70 ilden 430 katılımcının yer aldığı, Antalya'nın yanı sıra Anadolu’dan binlerce yöresel ürününün sergilendiği YÖREX’i bu yıl 161.104 kişi ziyaret etti. Her geçen gün kapsamını biraz daha büyüten YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı Uluslararası olma yolunda hızla ilerlemektedir.