ANTALYA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ

Ahilik Haftası Kutlamaları

Bu yıl 21. düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Programı Antalya'da coşkuyla kutlandı. Bakanlığımız öncülüğünde hazırlıkları tamamlanan kutlamalar Ticaret İl Müdürümüz Sayın Seval Dizerkonca'nın katılımları ile Ahi Yusuf Türbesi ziyareti ile başlamış, Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreni ile devam etmiştir. 


Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne ait sobacılar Çarşısı içerisindeki Ahi Evran Meydanı'nda yapılan törende, Müdürümüz Sayın Seval Dizerkonca'nın yanı sıra Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Başsavcı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile AESOB'a bağlı esnaf ve sanatkarlar odalarının başkanları katıldı. Törende 'Ahi Babası' olarak bilinen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.


 

Ticaret İl Müdürümüz Sayın Seval Dizerkonca ise yaptığı konuşmada :  Her sabah besmele ile açılır dükkanlarımız, Ahi Evrandır dahi pirimiz üstadımız.  Bu güzel dizelerle her sabah işyerlerini büyük bir mutluluk ile açan ahiler gibi bende bir esnaf çocuğu olarak; tüm esnaf ve sanatkarlarımız için Ahilik Haftasının hayırlı ve uğurlu olmasını kutlamaların bir bayram havasında geçmesini diliyorum. 
Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi Bey'in siz değerli katılımcılar ile Antalya esnaf ve sanatkalarına selam ve sevgilerini iletmek istiyorum.
Tüm illerimizde kutlanan, Bakanlığımız Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü'nün her sene düzenlediği ve bu yıl ilimizde 21. si yapılacak olan "Ahilik Kültürü Haftası" kutlamalarına hoş geldiniz diyerek hepinizi saygı ile selamlıyorum. diyerek sözlerine şöyle devam etti.


 
Esnaf ve Sanatkarlar bu ülkenin herhangi bir parçası değil, ülkemizin kurucu unsurudur. Günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen Eğitim, Ekonomi, Sağlık ve Sosyal hayat konuları üzerine; 13. yüzyılda temeli atılan ve halen geçerliliğini koruyan ahilik teşkilatı; 
Medeniyet
Kardeşlik
Cömertlik
Tevazu ve 
Kanaatkarlık gibi değerlerin yanı sıra Çalışma Ahlakı ve Hikmet gibi değerler ile Anadoluyu ilmek ilmek bir kilim bir halı gibi dokumuştur. Çalışmayı ve üretmeyi ibadet sayan bir anlayış içerieinde iş hayatına belirli ilkeler, düzen ve uygulamalar getiren Ahilik Teşkilatı, Ahi Evran-ı Veli'nin önderliğinde ve onunu nasihatleri ile günümüze kadar ulaşmış ve meslek hayatının gelişmesine önderlik etmiştir. 
Ahilik teşkilatının temel yapı taşlarından olan;
Eşyaya teslim olmayan ahlak ve 
Eline, diline, beline sahip ol; öğütlerine harfiyen uyarak çalışmalarımıza hükümetimizin ve bakanlığımızın öncülüğünde devam edeceğimizi belirterek; Ahi teşkilatının ve ilkelerinin takipçisi, mirasçısı olan siz değerli misafirlerimizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." diyerek konuşmasına son vermiştir. 
Programın devamında, Antalya ilinde Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağına plaketleri ve belgeleri verilmiş ve ardından şed kuşatma töreni gerçkeleştirilmiştir.Geleneksel olarak gerçekleşen etli pilav dağıtımının ardından Müdürümüz Sayın Seval Dizerkonca, Esnaf ve Sanatkar Kuruluşu temsilcileri ile önce Sayın Vali Münir Karaoğlu'nu daha sonra da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i makamlarında ziayeret ederek programı sonlandırmışlardır.